Erdoğan: İsrail ile ticareti tamamen durdurduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vakıf Haftası Toplu Açılış ve Vakıf İnsan Ödül Töreni’nde gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

ATEŞKES İÇİN BASKININ DOZAJINI ARTIRIYORUZ: Son 22 yılda 5 bin 500 ecdat yadigarı eseri yeniden ayağa kaldırdık. Ecdadın emanetlerine en güzel şekilde sahip çıkan Vakıflar Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. İsrail yönetimini ateşkese zorlamak için baskının dozajını sürekli yükseltiyoruz. İlk olarak 54 ürüne ihracat kısıtlaması getirmiştik. Geçen haftadan itibaren israil ile ithalat ve ihracatı, tüm ürünleri ihtiva edecek şekilde durdurduk. İsrail’e karşı Lahey’de açılan soykırım davasına da müdahil olmayı kararlaştırdık. 15 bini çocuk, 35 bin kardeşimizin hayatına kastedenlerin hukuk önünde hesap vermesi için tüm imkanlarımızı kullanacağız.

TÜRKİYE GAZZE SINAVINI EN BAŞARILI VEREN ÜLKELERDEN BİRİDİR: Bu kararlarımızın, bölgede akan kanın durmasını isteyen diğer ülkelere de cesaret aşılayacağına da inanıyorum. Filistin halkının en zor günlerinde imdadına koşan aziz milletimiz, kardeşlik vazifesini ifa etmenin yanında, insanlığın da vicdanı olmuştur. İçimizdeki kimi işgüzarlar bunu görmese veya gördükleri halde çarpıtsalar da devletiyle, vatandaşıyla, STK’larıyla, Türkiye Gazze sınavını en başarılı veren ülkelerden biridir. Bunda AFAD’ımızın, Kızılay’ın, Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün ve diğer gönüllü kuruluşlarımızın gerçekten büyük payı vardır. Dünyanın neresinde olursa olsun, mazlumlara ve mağdurlara destek olan tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir