Yeni 17-25 Aralık mı? Ankara Emniyeti’nde AK Parti’ye kumpas girişimi

   HABER7

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde AK Parti’ye yönelik bir kumpas girişimi düzenlendiği tespit edildi. Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in talimatıyla bir takım yolsuzluklar yapıldığını iddia eden bazı polis ve savcıların da içerisinde yer aldığı döneminde Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve hükümeti hedef alarak kurulan 17-25 Aralık 2013 kumpasına benzer bir girişimin yaşandığı ortaya çıktı.

Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün iki numarası olduğu iddiasıyla yargılanan firari Serdar Sertçelik, Ankara Emniyet müdürlüğünde yaşadıklarıyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Ankara Emniyeti’ne bağlı polislerin baskısıyla “gizli tanık” olduğunu iddia eden Sertçelik, 19 sayfalık ifadesinin içeriği konusunda bazı AK Partili isimlerin dosyaya dahil edilmesi için polis müdürleri ve memurlar tarafından zorlandığını iddia etti. Gelişmelerin ardından görevden almalar yaşandı.

AK PARTİLİ İSİMLER DOSYAYA SOKULMAYA ÇALIŞILDI

Sertçelik, kendisinin faili meçhul cinayetleri üstüne yıkılmasıyla tehdit edilmesi sonucu ‘gizli tanık’ olarak isminin yazıldığını ve bazı AK Partili kişilerin isminin dosyaya sokulmak için kendisinin zorlandığını öne sürdü. Sertçelik, Abdülhamit Gül, Bekir Bozdağ, Mücahit Aslan Süleyman Soylu, Fahrettin Koca ve Hasan Doğan’a karşı komplo kurmaya zorlayan Ankara Emniyeti’nden Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan ile yaptığı görüşmenin kaydını yayınladı. 

3 POLİS MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI

Firari Serdar Sertçelik’in Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ile ilgili iddialarının ardından görevden almalar yaşandı. Başkentteki organize suç örgütüne yönelik soruşturma kapsamında Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı görevden uzaklaştırıldı. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Ankara’daki bir organize suç örgütüyle ilgili sosyal medyada yer alan iddiaların açıklığa kavuşturulabilmesi için İçişleri Bakanlığımızca görevlendirilen mülkiye müfettişlerince, soruşturmanın selameti açısından Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü ve Müdür Yardımcısı görevlerinden uzaklaştırılmışlardır.” ifadelerine yer verildi.

“ÜSTLERİMİN BİLGİSİ DAHİLİNDE GÖRÜŞTÜM”

Firari Sertçelik‘le yaptığı konuşmalar yayınlanan ve bu kapsamda görevden uzaklaştırılan isimlerden biri olan Organize Suçlar Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan sorgusunda dikkat çeken sözler sarf etti. Demircan, firari Sertçelik’le yaptığı telefon görüşmeleri ve AK Partili isimlerin dosyaya dahil edilmesi girişimine yönelik ‘üstlerimin bilgisi dahilinde görüştüm’ dedi. 

ADALET BAKANLIĞI 6 MAYIS’TA SORUŞTURMA BAŞLATTI

6 Mayıs’ta da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Ayhan Bora Kaplan organize suç örgütünün iki numarası olduğu iddiasıyla yargılanan firari Serdar Sertçelik’in Ankara İl Emniyet Müdürlüğü ile ilgili iddialarının ardından soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma yazısında “Gizli tanık olduğunu beyan eden SS. ile Erk ACARER isimli kişinin X-Twitter sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlarda ve ses kaydında Ankara İl Emniyet Müdürlüğünde görevli kamu görevlileri hakkındaki iddialar nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığımızca 5271 sayılı CMK’nın 160. maddesi uyarınca re’sen soruşturmaya başlanılmış olup, soruşturma dosyasına kaydı yapılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir